O nas

Szkoła Paralotniowa "PARAPASJA" istnieje od 2001 roku, jest Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego i posiada Zaświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów szkolących Nr 03RPS-01/2012.

Szkoła posiada uprawnienia do prowadzenia następującej działalności lotniczej:
1. Szkolenie teoretyczne i praktyczne dla uzyskania Świadectwa Kwalifikacji Pilota Paralotni /PP/
2. Szkolenie teoretyczne i praktyczne dla uzyskania uprawnień dodatkowych wpisywanych do Świadectwa Kwalifikacji:
* loty z pasażerem /TANDEM/
* wykonywanie lotów na paralotniach z napędem /PPG/
* wykonywanie lotów na motoparalotniach /PPGG/
* wykonywanie przeglądu przedlotowego statku powietrznego bez prawa wykonywania napraw /PDI/
3. Szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie uprawnień nie podlegających wpisaniu do Świadectwa Kwalifikacji:
* holowanie za wyciągarką /H/
* wyciągarkowy /W/
* kierownik startu /KS/

Ponadto posiadamy uprawnienia do wykonywania napraw i przeglądów okresowych paralotnii i systemów ratowniczych (zapasów) oraz wydawania dokumentów dopuszczających sprzęt do użytku.
Siedziba Szkoły mieści się w Łodzi. Tutaj przeprowadzane są wykłady teoretyczne. Umiejętności praktyczne można zdobywać w kilku pięknych miejscach, zależnie od rodzaju szkolenia. Loty odbywają się zarówno w okolicach Łodzi (za wyciągarką), jak i w górach (loty zboczowe). Najczęściej latamy w okolicach Czarnocina, Zgierza i Ozorkowa, ale także na Żarze, w okolicach Torunia, Tomaszowa i Sieradza. Istnieje możliwość zarezerwowania miejsc noclegowych w domkach lub pod namiotem. Organizujemy również wyjazdy w góry w Polsce, na Słowację, ale także do Włoch i na Słowenię. Na czas szkolenia zapewniamy sprzęt paralotniowy. Na wyposażeniu szkoły znajdują się skrzydła renomowanych firm, uprzęże, zapasy, kaski i radia. Staramy się, aby sprzęt do szkolenia był nowoczesny, bezpieczny i nowy oraz aby posiadał najwyższe światowe certyfikaty bezpieczeństwa.
Szkoła posiada trzy wyciągarki: stacjonarną dwubębnową i dwie wyciągarki samochodowe z systemem awaryjnego wyczepu.

W naszym ośrodku organizujemy również sesje egzaminacyjne ULC w zakresie Pilot Paralotni PP, PPG, PPGG, TANDEM, INS.

Szkolenia prowadzi instruktor paralotniowy klasy I - Jan Lidke.
Jest to instruktor posiadający bardzo dużą wiedzę i doświadczenie lotnicze. Swoją przygodę z podniebnym sportem rozpoczął jako 14-letni chłopak. Najpierw były to skoki spadochronowe, których wykonał około 1500, w międzyczasie zaczął latać na szybowcach. Na swoim koncie zebrał diamenty za przeloty szybowcowe i jako pierwszy w Polsce posiadał swój prywatny szybowiec. Jego fascynacja paralotniami rozpoczęła się w 1989 roku. Wtedy to próbował pierwszych startów na zmodernizowanym przez siebie spadochronie typu "latające skrzydło". Od tego czasu poświęcił się lataniu na paralotniach i paralotniach z napędem. Efektem tej fascynacji jest wiele przelotów paralotniowych (m.in. 123 km) oraz równie wiele przelotów z napędem. Od 2000 r. brał czynny udział w zawodach paralotniowych. Janek jest instruktorem bardzo wymagającym, ale jego atutem jest to, że ma dar przekazywania wiedzy i chętnie się nią dzieli. Potrafi nauczyć dobrze latać, czego dowodem jest wypowiedź byłego kursanta na liście dyskusyjnej: "polecam, nie jest lekko, ale wiedzy dostaniecie dużo i po kursie glajt napewno w szafie leżał nie będzie".

Uczestnictwo w zawodach paralotniowych:
* Rok 2000 - II Paralotniowy Puchar Pomorza
* Rok 2001 - X Paralotniowe Mistrzostwa Polski - Częstochowa
* Rok 2001 - III Paralotniowy Puchar Pomorza
* Rok 2002 - Paralotniowe Mistrzostwa Polski Żar - Borsk
* Rok 2003 - Czeska Liga Bassano
* Rok 2003 - PRE PWC Abtenau
* Rok 2003 - Yugo Open - Sicevo
* Rok 2004 - Polish Open - Pieve d'Alpago
* Rok 2005 - Ratitovec Open - Słowenia

Ponadto jest egzaminatorem praktycznym i teoretycznym Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.


Nasze uprawnienia

Zaświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów szkolących wydane przez Urząd Lotnictwa CywilnegoŚwiadectwo Kwalifikacji PPUprawnienia Instruktora SportuLicencja Trenera Aeroklubu PolskiegoŚwiadectwo Kwalifikacji MechanikaUpoważnienie Egzaminatora ULCUprawnienia międzynarodowe IPPI5Uprawnienia Komisarza SportowegoCertyfikaty ukończenia szkolenia z ratownictwa medycznegoCertyfikat ukończenia meteorologii na Uniwersytecie Warszawskim©A&L Vision Communication